Społeczność
blog.ekologia.pl   Publicyści   Andrzej Lachowski   Święta Bożego Narodzenia bez Boga?
2

Święta Bożego Narodzenia bez Boga?

"Porodziła Syna i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie" /Łk 2, 1-14/

Tak narodził się nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Bez fanfar, przepychu, w spokoju i niemal anonimowo z dala od zgiełku cywilizacji. Przyszedł na ten świat skromniej nawet niż ten, który „nie był godzien rozwiązać rzemyka u Jego sandałów”, czyli zapowiadający jego przybycie Jan Chrzciciel.

Wcielony Bóg przyszedł na świat w ubóstwie, w skromnym żłobku, ale za to otoczony wielką miłością i opieką swoich rodziców Maryi i Józefa. Dlaczego Syn Boży przyszedł właśnie w takim otoczeniu? Taki był plan Boży. Do nas należy jedynie zastanowić się co Bóg chciał nam przez to przekazać.

Przede wszystkim to, że Świat nie zauważył przyjścia Syna Bożego bo był zajęty własnymi sprawami.

Czy i my przypadkiem nie jesteśmy tak zabsorbowani swoimi sprawami, że nie zauważamy narodzin Chrystusa?

Może więc w ten świąteczny czas powinniśmy na chwilę zatrzymać się i pomyśleć czy w tym pośpiechu i ciągłej pogoni przypadkiem i my Go nie mijamy. Obecnie adwentowy czas oczekiwania zmienił się w czas przedświątecznej zakupowej gorączki, a czas przyjścia Pana w czas obżarstwa. Poszukiwanie Chrystusa zastępujemy coraz większą konsumpcją. Prezenty, obżarstwo… Czy to jest najważniejsze… Zamiast obecności Syna Bożego? Czy zawsze tak powinny wyglądać nasze święta?

Może więc w te święta spróbujmy zrozumieć ich prawdziwy sens. Spróbujmy tym razem przynajmniej wyrównać proporcje. Niech treść Świąt Bożego Narodzenia, tak na początek, zbliży się do ich formy. Oczywiście oprawa jest ważna, tym bardziej, że polska tradycja świąt należy do najpiękniejszych na świecie. Jednak nawet najpiękniejsza forma pozbawiona treści jest po prostu pusta, niestrawna i męcząca. Tak zaczyna być również z naszymi świętami sprowadzonymi do choinki, mikołajków, reniferów, elfów, baranka, zajączka, itd. Święta i po świętach - tak mamy w zwyczaju mówić. Gdzie podział się ich sens? Czy można spędzać Święta Narodzenia Boga bez Boga?

Kolejna ważna przesłanka dla nas ludzi to fakt, że Syn Boży ukazał się w ludzkim ciele. To zobowiązuje. Warto uzmysłowić sobie jak wielkie wyróżnienie nam ofiarował. Najpierw nas stworzył, czyniąc nas najważniejszym aktem Swojego dzieła, oddając nam ziemię i wszystkie istoty w zarządzanie.

Potem uczynił coś niewyobrażalnego. Sam Syn Boży stał się człowiekiem i jak mówi religijne Credo został zrodzony a nie stworzony. Do czego więc to zobowiązuje? Przede wszystkim do większej odpowiedzialności za siebie i powierzony nam świat , ten ożywiony i nieożywiony. Zobowiązuje nas również do większej troski o ludzkie życie i do jego obrony. Bo jak możemy bronić przyrody i ją szanować, jeżeli nie szanujemy i nie bronimy ludzkiego życia, czyli tak naprawdę siebie. Ten kto kocha Boga, kocha siebie, innych i cały świat. To oczywiste.

Niech więc ten świąteczny czas będzie dla nas chwilą poszukiwania tego co jest naprawdę ważne i Tego Najważniejszego. Tegoroczne święta niech będą dla nas chwilą wyjątkową, w której bez pośpiechu życzliwiej spojrzymy na naszych bliskich, tak by stali się nam jeszcze bliżsi. I niech już tak zostanie. Niech po tych świętach nikt z nas już nie powie „święta i po świętach”.

Niech Chrystus ponownie się narodzi!

Czego sobie i Wam z całego serca życzę!

Ten wpis czytano 1614 razy.
Nic dodać, nic ująć. to wszystko prawda...
sandra1 - Poniedziałek, 26 Grudzień 2011 02:33
Dziękuję za pożyteczny blog, z przypomnieniem sensu Świąt. Cieszę się że nie tylko ja podejmuję chrześcijanska tematykę na blogach. Z korzyścią dla całej społeczności.
Jan - Środa, 21 Grudzień 2011 14:26